Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Finał bałtyckich regat Bitwa o Gotland 2020. W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański

• Honorata Wąsowicz, fot. Materiały organizatora regat
  • sobota, 19 września 2020

Dwa pierwsze jachty w grupie ORC: Busy Lizzy i Good Speed.

W czwartek 17 września wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu: „Double Scotch” prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym zakończyła się 9. edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Pokonanie trasy zajęło Maciejowi 105 godzin, 35 minut i 59 sekund. Otrzymał nagrodę im. Edwarda Zająca przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.

Kuba Marjański z pucharem.

Dyrektor regat, Krystian Szypka: „Tegoroczna Bitwa była niezwykle ciekawa. Za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od bardzo dynamicznej pierwszej doby i niezwykle szybkiej żeglugi w stronę Gotlandii, przez trudne bezwietrzne chwile w połowie regat, aż po żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu. Na czele stawki jachty prowadziły wyrównany wyścig, bardzo emocjonujący dla kibiców”.

Zawodnicy z końca musieli się zmierzyć z rozkręcającym się od środowego wieczora sztormem. Dwóch żeglarzy zdecydowało się zrezygnować z wyścigu 10 mil przed metą. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co dostarczyło mnóstwa wrażeń. Najważniejsze jest to, że wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu. Krótko po wpłynięciu na metę ostatniego zawodnika, sędzia główny Tomasz Konnak podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki.

W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na „Busy Lizzy”. Drugie miejsce zajął Witold Małecki na „Good Speed”, a trzecie – Ryszard Drzymalski na „Konsalu 2”. W kategorii open zwyciężył Paweł Biały na jachcie „Delphia III”. Nie wszystkim jachtom udało się ukończyć wyścig. Do regat zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie pojawiło się 16, a do mety dopłynęło 11.
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: „Generał Zaruski” (Jerzy Jaszczuk), „Mokotów” (Aleksandra B. Emche) i „Marco Polo” (Marek Limberger) za znakomitą pracę na trasie. Bitewne anioły przez cały czas utrzymywały kontakt ze wszystkimi zawodnikami, żeglując w tak samo trudnych warunkach, jak oni.
Partnerzy Bitwy o Gotland 2020: Miasto Gdańsk oraz Farby jachtowe Teknos Oliva. Sponsorzy: Delta, Bogmar, OceanTEAM, Konsal, Kompas i Marina Przełom. Partnerzy: województwo pomorskie oraz województwo warmińsko-mazurskie. Organizatorzy regat: OceanTeam oraz Maristo.pl.