Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w kitesurfingu. Całe podium dla biało-czerwonych

Srebro wywalczyła Magdalena Woyciechowska, a brąz Nina Arcisz.

• Informacja prasowa PZŻ, fot. ICARUS Sports / IKA Media
  • czwartek, 22 lipca 2021

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) mistrzynią świata do lat 19 w konkurencji Formula Kite Foil. Srebrny medal wywalczyła Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), a na najniższym stopniu podium stanęła Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski).

Julia Damasiewicz, ma niespełna 17 lat i należy do ścisłej światowej czołówki wśród seniorek. Była więc zdecydowaną faworytką zawodów. Polka udźwignęła presję i nie pozostawiła rywalkom żadnych złudzeń, wygrywając aż 13 z 17 rozegranych wyścigów. Polki zdominowały zawody. Oprócz medalistek, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Dominika Sawicka (SKŻ Sopot, 6. miejsce) i Julia Morkowska (AZS Poznań, 10. miejsce).

– Jestem bardzo szczęśliwa, wygranie mistrzostw świata to naprawdę wielki sukces. Ten sport to duża część mojego życia i jestem podekscytowana tym zwycięstwem. Prowadziłam od pierwszego dnia, ale nie było łatwo, bo Magda jest bardzo szybka i czułam presję z jej strony. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli, kibicom i mojej rodzinie w Polsce, której dedykuję ten medal – mówiła Julia Damasiewicz.

To nie jedyne sukcesy w tych regatach. W rywalizacji mężczyzn Jakub „Speedy” Jurkowski (AZS Poznań) zajął czwarte miejsce. Z kolei Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski) wygrał konkurencję Arrows Youth Foil Class U17 i oficjalnie może się tytułować mistrzem świata do lat 17. W tej samej kategorii wiekowej wśród kobiet brązowy medal zdobyła Karolina Jankowska (Sopocki Klub Żeglarski). A wśród najmłodszych kitesurferów do lat 15, trzecie miejsce w mistrzostwach świata wywalczył jej klubowy kolega Jakub Balewicz. Warto dodać, że Arrows to najmłodsza konkurencja w kitesurfingowej rodzinie – startują w niej najlepsi zawodnicy młodego pokolenia na świecie (do lat 17). Ścigają się oni na monotypowym sprzęcie, a klasa ta jest konkurencją przygotowawczą do olimpijskiej Formula Kite Foil.

Włoska Gizzeria, gdzie odbyły się mistrzowskie regaty, bez wątpienia była biało-czerwona, a nasi kitesurferzy zapisali piękną kartę w historii polskiego żeglarstwa. Polski kitesurfing systematycznie rośnie w siłę i można się pokusić o stwierdzenie, że nasz kraj jest kitesurfingową potęgą. W Gizzerii startowało 10 Polaków, a liczniejsza była tylko reprezentacja Francji.

Warto przypomnieć, że w roku 2020 Julia Damasiewicz zdobyła tytuł mistrzyni Europy seniorek w konkurencji Formula Kite i wicemistrzostwo Europy seniorek w konkurencji Formula Kite Foil. Medale w kategoriach do lat 19 zdobywali także Magdalena Woyciechowska, Nina Arcisz i Jakub Balewicz. Rok wcześniej Julia Damasiewicz zdobywała srebrne medale w regatach Pucharu Świata oraz w Igrzyskach Spotów Plażowych (World Beach Games).

Modelowo też rozwija się kariera Jakuba Jurkowskiego. Zawodnik AZS Poznań był wicemistrzem świata i mistrzem Europy do lat 16, brązowym medalistą mistrzostw Europy U-19 w konkurencji Formula Kite, a w regatach Pucharu Świata plasuje się zazwyczaj w ścisłej czołówce wśród seniorów. Warto dodać, że niemal wszyscy zawodnicy kadry narodowej PZŻ w kitesurfingu to sportowcy bardzo młodzi, najstarsi są w wieku 17 lat. A w ścisłej czołówce światowej od lat utrzymuje się najbardziej doświadczony 27-letni Maks Żakowski. To świetny prognostyk na przyszłość, wszak konkurencja Formuła Kite Foil zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.