Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Minister sportu obiecuje mistrzostwa świata

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • poniedziałek, 12 lipca 2010

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdominowali mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie 49er, które zakończyły się w Gdyni. W pierwszej szóstce były aż trzy załogi z tego kraju, a dwie z nich stanęły na podium. Złoto wywalczyli Chris Draper i Peter Greenhalgh.

Losy medali ważyły się do ostatniego wyścigu, w którym wystartowało dziesięć najlepszych załóg. Drpaer z Greenhalghem przypłynęli do mety na trzeciej pozycji, co dało im złoto. Wyścig medalowy wygrali Pietro i Gianfranco Sibello. Jednak obrońcy tytułu wcześniej doznali tak duże straty, że nie tylko nie mogli obronić złota sprzed roku, ale nawet wejść na podium. Włosi skończyli regaty na siódmej pozycji. – W tej klasie do medali zawsze kandyduje kilkanaście załóg i to się w Gdyni potwierdziło. Ci co stanęli na podium, to nie są przypadkowi żeglarze, nie ma mowy o niespodziance. Draper to medalista olimpijski, a Francuzi i druga brytyjska załoga też mieli sukcesy w mistrzowskich regatach – ocenił Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Najlepsza nasza załoga, Łukasz Przybytek i Kamil Zwolak, ukończyła regaty na 36. miejscu. – Widać jeszcze ile pracy przed nimi. Tę załogę przygotowujemy z myślą o igrzyskach olimpijskich w 2016 roku – dodał dyrektor Chamera.

Oficjalnie mistrzostwa zamknął Adam Giersz, minister polskiego sportu. – Za nami duże regaty, ale życzę Gdyni i Polsce jeszcze większych. Mogę obiecać w imieniu rządu, że udzielimy koniecznych gwarancji finansowych, które będą potrzebne, aby zgłosić nasz kraj do organizacji w 2014 roku mistrzostw świata we wszystkich klasach olimpijskich – zapewnił minister Giersz.

BETHWAITE ZACHWYCONY GDYNIĄ

Dwudniową wizytę w Gdyni złożył Julian Bethwaite. Konstruktor klasy 49er został powitany przez deszczową aurę, ale pożegnany pełnym słońcem. Gościa poprosiliśmy o komentarz do zakończonych właśnie eliminacji w mistrzostwach Europy:

– Starałem się na igrzyska olimpijskie w Sydney stworzyć klasę, która będzie jak najbardziej widowiskowa. Dlatego, gdy tylko jest taka możliwość, staramy się ustawiać trasy jak najbliżej brzegu, aby rywalizacja na wodzie była doskonale widoczna dla ludzi. W Gdyni to się sprawdza. Regaty są rozgrywane w centrum miasta i rzeczywiście nie brakuje kibiców tak na plaży, jak i na Bulwarze. Szczerze mówiąc nie pamiętam mistrzostw, które cieszyły się takim zainteresowaniem publiczności.