Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik zdobyli złote medale mistrzostw Polski w klasie 470

• Informacja prasowa PZŻ, fot. Robert Hajduk
  • czwartek, 27 sierpnia 2020

Seweryn Wysokiński (CSW Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) zdobyli złote medale MP w klasie 470. Sukces zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Regaty rozegrano w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Rywalizowało 15 załóg.

Na półmetku rywalizacji duet Wysokiński – Dzik zajął w wyścigu dopiero szóste miejsce i stracił prowadzenie na rzecz Kacpra Paszka i Tomasza Lewandowskiego (Fundacja YK Junga Olsztyn), którzy po pierwszym dniu regat byli na czwartej pozycji. – Zrobiło się trochę nerwowo, bo wszystko mieliśmy na wodzie policzone i zdawaliśmy sobie sprawę, że pierwszy mistrzowski tytuł w gronie seniorów wymyka nam się z rąk. W ostatnim wyścigu mieliśmy bardzo dobry start, nasi najgroźniejsi rywale płynęli oczywiście za nami i chcieli nas pilnować. Od razu stwierdziliśmy jednak, że jedyną opcją jest wygranie tej rywalizacji oraz liczenie na to, że liderzy przypłyną co najmniej trzy lokaty za nami. I udało się, bo my okazaliśmy się najlepsi, natomiast Kacper i Tomek dotarli na metę na siódmej pozycji – relacjonowała Hanna Dzik. W środę trzy wyścigi zostały przeprowadzone sprawnie i szybko – o 14.00 wszystkie załogi były już na brzegu. To pierwszy tytuł mistrzów Polski seniorów tych żeglarzy, wygrali także kategorię młodzieżową.

– Było więcej wiatru niż wczoraj, a co najważniejsze, był stabilny, zatem nie mieliśmy problemów z procedurą startową – dodał Seweryn Wysokiński. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Zabrakło co prawda Agnieszki Skrzypulec, ale i tak konkurencja była silna i wymagająca, bo w Gdyni ścigali się przecież najlepsi zawodnicy w tej klasie w Polsce. Razem trenujemy oraz ścigamy się w Górkach Zachodnich w Gdańsku i te regaty były zwieńczeniem wspólnych treningów.

Wysokiński i Dzik pływają razem od maja ubiegłego roku. W lipcu, w słoweńskiej miejscowości Portoroż, wywalczyli brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata.
Drugiej miejsce zajęli Kacper Paszek i Tomasz Lewandowski (Junga Olsztyn), a trzecie Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Junga Olsztyn). W Gdyni zabrakło kontuzjowanej Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), która jest niepokonana w kraju od 2009 roku. 31-letnia dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich sześć z 11 swych mistrzowskich tytułów wywalczyła z obecną załogantką Jolantą Ogar (UKŻ Wiking Toruń).

W czwartek w Gdyni rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Europy w klasie Micro, która potrwa do soboty. Z kolei na piątek zaplanowano pierwsze wyścigi w mistrzostwach Polski w klasach Laser Radial i Standard oraz Finn. Triumfatorów poznamy w niedzielę. Wcześniej w VGSD rozdano medale krajowego championatu w innych olimpijskich klasach – 49er, 49erFX oraz Nacra 17.