Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Tadeusz Kubiak wicemistrzem świata i Europy!

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • środa, 28 lipca 2010

Tadeusz Kubiak (15 lat) został wicemistrzem Europy i świata juniorów w klasie Laser Radial. Wywalczył też złoto w kategorii do lat 17. W regatach rozegranych w szkockiej miejscowości Largs rywalizowało aż 218 zawodników.

Wiało dość słabo. Było zimno, padał deszcz – pogoda iście wyspiarska. Ale regaty przebiegały sprawnie. Rozegrano 10 wyścigów. Zdobyć medal w tak licznej stawce to naprawdę spora sztuka. Tym bardziej, że w ostatnich wyścigach Polaka pilnowało kilku zawodników z Włoch, którzy chcieli ułatwić zadanie zdobycia złota swojemu rodakowi. Tadziu Kubiak trzymał się dzielnie, ale złoto przegrał o włos. Gdyby nie nagła zmiana wiatru na ostatniej halsówce tuż przed metą, to być może stanąłby na najwyższym podium. Przed regatami juniorów zawodnik Pogoni Szczecin podglądał starszych kolegów. Marcin Rudawski zdobył wówczas złoty medal, a Wojciech Zemke wywalczył brąz. Bez dwóch zdań Polska jest w tym sezonie potęgą w Laserze Radialu. A już za kilka dni Tadeusz Kubiak zmieni żagiel na mniejszy i wystartuje w Sławie na Laserze 4.7 w regatach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Żeglować burta w burtę z medalistą mistrzostw świata to spore wyzwanie dla zawodników wybierających się w sierpniu do Sławy. WYNIKI