Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Tytus Butowski brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w klasie Laser Radial

• Jarosław Debert / PZŻ, fot. Robert Hajduk, Szymon Sikora
  • sobota, 20 lipca 2019

Podobnie jak przed rokiem, Polacy wywalczyli na Młodzieżowych MŚ brązowy medal. W USA trzecie miejsce zajęła załoga klasy 420 – Kacper Paszek i Bartosz Reiter. Teraz w Gdyni brąz wywalczył Tytus Butowski. 18-letniego Polaka wyprzedzili Turek Yigit Yalcin Citak oraz Australijczyk Zac Littlewood. W tej samej klasie Julia Rogalska zajęła 12. pozycję, a najlepsza w gronie 47 zawodniczek była Włoszka Chiara Benini Floriani.

Biało-czerwoni wywalczyli jeszcze trzy lokaty w czołowych dziesiątkach. Deskarze z klasy RS:X, Karina Filip i Kamil Manowiecki zajęli odpowiednio ósmą i szóstą pozycję. W klasie RS:X rywalizowało 20 dziewcząt i 29 chłopców, a najlepiej radzili sobie Linoy Geva z Izraela i Francuz Fabien Pianazza. Ponadto w klasie 420, w gronie 30 załóg, siódme miejsce przypadło Patrykowi Kosmalskiemu i Tomaszowi Lewandowskiemu. Amelia Linowska i Julia Chmiela uplasowały się na 20. pozycji w stawce 24 ekip. Triumfowali Seb Menzies i Blake McGlashan z Nowej Zalendii oraz Amerykanie Madeline Hawkins i Yumi Yoshiyasu.

Złote medale w klasie Nacra 15 zdobyli Australijczycy Will Cooley i Rebecca Hancock. Wśród 21 duetów rodzeństwo Maja i Oskar Niemira zostało sklasyfikowane na 12. miejscu. 25 dziewczęcych i 28 męskich duetów rywalizowało w klasie 29er. Karolina Żurek i Agata Wilczewska zajęły 18., a Sławomir Kapałka i Jakub Gołębiowski 21. lokatę. Zwyciężyli Berta Puig i Isabella Casaretto ze Stanów Zjednoczonych oraz Norwegowie Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty.

W mistrzostwach ścigało się 409 żeglarzy z 66 z państw. Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest Polski Związek Żeglarski, przy współpracy z miastem Gdynia i współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W poniedziałek w Gdyni rozpocznie się kolejna wielka impreza – Volvo Gdynia Sailing Days. Będzie to jubileuszowa 20. edycja tych regat.