Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Wild Oats XI wygrał regaty Sydney – Hobart

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • wtorek, 28 grudnia 2010

Australijski Wild Oats XI (na zdjeciu), dowodzony przez Marka Richardsa, został oficjalnym zwycięzcą regat Sydney – Hobart. Protest złożony przez komisję sędziowską został rozpatrzony na korzyść załogi słynnego jachtu.

Początkowo komisja uznała, że kapitan w nieprawidłowy sposób przekazał meldunek o minięciu przylądka Green, który jest jednym z punktów kontrolnych na trasie wyścigu. Kapitan zamiast użyć jachtowego radia (wymaga tego instrukcja żeglugi), po prostu zadzwonił telefonem komórkowym. Protest został jednak rozstrzygnięty na korzyść załogi. Kapitan powiadomił organizatorów, że przyczyną podania pozycji przez telefon, a nie przez radio UKF, była awaria tego urządzenia na pokładzie. Wild Oats XI pokonał trasę w 2 dni, 7 godzin, 37 minut i 20 sekund.