Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Wystartował żeglarski Puchar AEZ

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • wtorek, 27 kwietnia 2010

25 kwietnia rozegrano pierwszą edycję Żeglarskiego Pucharu AEZ. Przy wspaniałej, słonecznej pogodzie na starcie stanęło 12 dwuosobowych załóg. Wiatr wiejący z siłą od 7-12 węzłów pozwolił rozegrać  5 wyścigów.

Każdy wyścig po długiej przerwie zimowej to przebudzenie się z żeglarskiego zastoju, a wraz z każdym biegiem rosła prędkość zawodników na halsie i malały odległości między łódkami. Sygnał startowy do pierwszego zabrzmiał równo o 11:30. Trasa została ustawiona w niewielkiej odległości od wejścia do Portu Jachtowego Nieporęt, dzięki czemu rywalizacja na wodzie była również śledzona z brzegu. Po tym biegu wiatr niestety trochę  przysiadł i komisja startowa była zmuszona skrócić trasę wyścigu. Dwa pierwsze wyścigi wygrała załoga Pawła Turczynowicza, która pływała najrówniej i tylko raz przypłynęła poza podium.

W trakcie trzeciego biegu wrócił na trasę silniejszy wiatr, który szybko przypomniał kilku załogom jak ważne jest zachowanie czujności przez cały czas przebywania na wodzie. Ci, którzy tkwili jeszcze w śnie zimowym szybko zostali z niego wybudzeni poprzez wywrotkę i kąpiel w niezbyt ciepłej wodzie. Trzeci i czwarty wyścig wygrała łódka X-Ray dowodzona przez Jakuba Mendysa.

Dominację panów w piątym wyścigu przerwała Marzena Borkowska- Okońska, która po przepięknej rywalizacji zameldowała się na mecie na pierwszym miejscu.

Załogi stoczyły bardzo zaciętą walkę, a różnice w wynikach po pięciu wyścigach były minimalne. Pierwszą tegoroczną edycję Żeglarskiego Pucharu AEZ rozgrywanego w ramach regat Klubu Lasera wygrała załoga łódki Romeo  – Jarosław Rot i Paweł Turczynowicz na sterze, zaledwie dwa punkty za wygranymi uplasował się Jakub Mendys wraz z załogantką Teresą Olszewską, którzy zgromadzili identyczną ilość punktów, co trzecia załoga ekipa: Marzena Borkowska-Okońska i z Piotr Okoński w załodze.

Minimalne różnice punktowe mówią, jak zacięta była rywalizacja. Druga edycja regat już 23 maja.