Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajęły siódme miejsce w mistrzostwach Europy klasy 49erFX

• poniedziałek, 5 października 2020

Regaty rozegrano na jeziorze Attersee w Austrii. Przez sześć dni albo nie wiało wcale, albo słabo i w sposób mocno nieprzewidywalny. W efekcie żeglarze spędzali wiele godzin na wodzie w oczekiwaniu na wiatr, sporo wyścigów zostało też przerwanych, gdyż wiatr nagle gasł. W klasie 49erFX początek regat nie wróżył tak dobrego wyniku Aleksandry Melzackiej i Kingi Łobody. Polski, które mają zapewniony start w igrzyskach w Tokio, do grupy finałowej walczącej o medale awansowały dopiero z 20. miejsca, ale rozpędzały się z wyścigu na wyścig. Wśród najlepszych pokazały moc, dwa razy finiszowały na miejscu czwartym, raz na trzecim i w efekcie uplasowały się na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej. Mistrzyniami Europy zostały Niemki Tina Lutz i Susann Beucke.

– To były bardzo udane regaty, choć na początku dziewczyny miały problem z realizacją naszego planu. Na szczęście szybko wyciągnęliśmy wnioski. Wynik jest bardzo dobry, ale z Austrii wyjeżdżamy z lekkim motywującym niedosytem. Wiemy, w którym miejscu jesteśmy, gdzie popełniamy błędy i nad czym musimy pracować. Przed nami pracowita zima. Miejmy nadzieję, że covid nie pokrzyżuje nam planów, bo umawiamy się na wspólne treningi z najlepszymi zawodniczkami świata. Będziemy trenować na południu Europy, prawdopodobnie w portugalskiej Villamourze, ale mamy w zanadrzu inne opcje. Na pewno będzie to akwen przypominający miejsce regat olimpijskich w Tokio – mówi trener polskiej załogi Tomasz Stańczyk.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, wicemistrzowie Europy z 2018 roku, zajęli 11. miejsce. – Rozczarowanie jest spore, bo mieliśmy świetne momenty w tych regatach. W Austrii panowały trudne warunki jeziorowe – płaska woda, bardzo mało wiatru lub wiało z każdej strony i z różną siłą. Oczywiście, to nas nie tłumaczy, bo warunki były takie same dla wszystkich, niemniej postaramy się z tej nauki wyciągnąć wnioski. Teraz przed nami treningi w Polsce, a w listopadzie planujemy zgrupowanie w Villamourze, gdzie będziemy mieli dobrych sparingpartnerów – mówi Dominik Buksak.

Druga polska załoga, Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch, ukończyła rywalizację na miejscu 24. Mistrzami Europy w klasie 49er została niemiecka załoga Tim Fischer i Fabian Graf. Na starcie zabrakło najbardziej doświadczonej polskiej załogi, Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (przymusowa przerwa z powodu kontuzji Pawła).

W klasie Nacra 17 na starcie stanęły dwie polskie załogi. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska ukończyli regaty na miejscu 24, a Mikołaj Chłopek i Irmina Mrózek Gliszczynska – na miejscu 29.