Eksperymentalne załogi w MP klas olimpijskich. Rywalizacja pokoleń w Górkach Zachodnich
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX, Zofia Korsak i Julian Gloeh w klasie 470, Agata Barwińska w klasie ILCA 6, Tadeusz Kubiak w klasie ILCA 7 i Piotr Kula w klasie Finn – oto mistrzowie kraju w żeglarskich klasach olimpijskich. Mistrzostwa Polski rozegrano w Górkach Zachodnich.
Regaty trwały od piątku, ale ściganie rozpoczęło się w sobotę. Pierwszego dnia sztormowy wiatr uniemożliwił rywalizację. Drugiego wiatr nieco osłabł, ale nadal był silny. Trzeciego dnia nie wiało już tak mocno. Emocji nie brakowało, na starcie zobaczyliśmy zarówno utytułowanych żeglarzy, jak i zdolną młodzież, nie brakowało też załóg eksperymentalnych. Do takich na pewno należała załoga Łukasz Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk) i Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking Toruń), która rywalizowała w klasie 470. Łukasz na co dzień pływa w klasie 49er i niedawno z Pawłem Kołodzińskim sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy. Jola zaś, wraz z Agnieszką Skrzypulec, wywalczyła w sierpniu srebrny medal igrzysk w Tokio w klasie 470.
– Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii, druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie i w związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować w tych mistrzostwach – mówił Paweł Kołodziński. – Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec, wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą.
Jak się okazało, przesiadka z jednej klasy na drugą nie jest wcale taka prosta, nawet dla tak dobrego sternika, jakim jest Łukasz Przybytek. O ile pierwszego dnia w warunkach silnowiatrowych Łukasz i Jola radzili sobie bardzo dobrze, to drugiego dnia było nieco gorzej i ostatecznie brązowy medalista mistrzostw Europy i wicemistrzyni olimpijska zakończyli regaty na czwartym miejscu. Jak sami jednak mówią, byli bardzo ciekawi tego nowego doświadczenia.
Mistrzostwo Polski zdobyła załoga Zofia Korsak i Julian Gloeh (MKS Dwójka Warszawa), srebrne medale wywalczyli Seweryn Wysokiński (CSW Opty Gdynia) i Julia Oleksiuk (KU AZS UW Warszawa), a na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (Chojnicki Klub Żeglarski).
W tej klasie warto też odnotować udział Ewy Lewandowskiej (AZS AWFiS Gdańsk), która gościnnie dołączyła do Bartosza Reitera (OKŻ Olsztyn). Ewa to czołowa zawodniczka świata i najbardziej utytułowana polska żeglarka klasy Optimist w ostatnich latach, a od niedawna ściga się w klasie 420, w której wraz z Julią Żmudzińską zdobyła dwa tygodnie temu brązowy medal mistrzostw Polski. Teraz wspomogła osamotnionego kolegę w klasie 470 i tej eksperymentalnej załodze udało się nawet wygrać jeden z wyścigów. Ewa ma dopiero 15 lat i jej wyniki uzyskane w trzech regatowych klasach świadczą o tym, że jest wszechstronną i utalentowaną zawodniczką.
Swój talent potwierdza też Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia). Nasza olimpijka z Tokio w klasie 49erFX po igrzyskach próbuje swoich sił z nową załogantką, Sandrą Jankowiak (AZS Poznań). Współpraca układa się bardzo dobrze, Aleksandra i Sandra w niedawnych mistrzostwach Europy zajęły szóste miejsce, a teraz pewnie zdobyły mistrzostwo Polski, wygrywając aż sześć z ośmiu wyścigów. W klasie 49er równie pewnie po złoto sięgnęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Wyprzedzili oni aktualnych mistrzów Europy i mistrzów świata juniorów, załogę Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia). Na trzecim miejscu regaty ukończyła załoga Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).
W klasie ILCA 7 (Laser) oglądaliśmy starcie młodych, ale już doświadczonych i utytułowanych zawodników szczecińskiej Pogoni, Tadeusza Kubiaka i Jakuba Rodziewicza, z bardzo doświadczonym Maciejem Grabowskim (MKŻ Arka Gdynia), który swoją pełną sukcesów karierę zakończył już dawno i startuje tylko okazjonalnie w ważniejszych regatach. Ostatecznie zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Kubiak, srebro dla Rodziewicza, a brąz dla Grabowskiego.
– Staram się być w dobrej formie i jeśli tylko mam czas, to chętnie startuję, by jeszcze sprawdzić się na tle młodszych kolegów. Cieszę się, że nawiązałem walkę z Tadeuszem i Kubą, gdybym jeszcze był nieco lżejszy, to mogłoby być jeszcze lepiej. Ale nie ma co narzekać, jestem zadowolony – mówił weteran Maciej Grabowski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego Lasera.
W klasie ILCA 6 emocji nie brakowało. Po pierwszych czterech wyścigach prowadziła olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski). Drugiego dnia świetnie jednak pożeglowała Agata Barwińska (MOS Iława), która wygrała jeden wyścig, w kolejnym była druga i w efekcie cieszyła się z mistrzostwa Polski. Akwen w Górkach Zachodnich jest dla Agaty szczęśliwy. Iławianka rok temu zdobyła tutaj brązowy medal mistrzostw Europy. Srebrny medal mistrzostw Polski wywalczyła Magdalena Kwaśna, a brąz przypadł Wiktorii Gołębiowskiej (MOS Iława).
W klasie Finn swój dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski seniorów zdobył Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Wszystko wskazuje na to, że ostatni. Nasz najlepszy finnista ostatnich lat, olimpijczyk z Londynu, zapowiedział zakończenie sportowej kariery. W swoich pożegnalnych regatach Piotr wyprzedził Łukasza Lesińskiego (Jacht Klub Stal Gdynia) i Mikołaja Lahna (UKŻ Wiking Toruń).
W mistrzostwach Polski klas olimpijskich udział wzięło prawie 150 żeglarzy i żeglarek. Bazą regat były ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich. Drugiego dnia mistrzostw odbył się pokazowy Wyścig Mistrzów PZŻ, w którym na łódkach klasy Optimist ścigali się polscy olimpijczycy. Dla niemal wszystkich uczestników tego wyścigu był to sentymentalny powrót do pierwszych lat żeglarskiej przygody. Na starcie stanęli: Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczyk z Rio de Janeiro i Tokio w windsurfingowej klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Sopot), olimpijka z Rio de Janeiro w klasie RS:X, Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin), olimpijczyk z Pekinu w klasie 470 i z Londynu w klasie Laser, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (obaj AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczycy z Londynu, Rio i Tokio w klasie 49er, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijski z Tokio w klasie 49erFX, Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), olimpijczyk z Londynu w klasie Finn, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial. Wyścig Mistrzów wygrała Agnieszka Skrzypulec, przed Aleksandrą Melzacką i Kacprem Ziemińskim.
Organizatorem Mistrzostw Polski Klas Olimpijskich był Polski Związek Żeglarski. Partnerem głównym: Miasto Gdańsk. Sponsorem głównym: Vulcan Training & Consultancy. Partnerzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ERGO Hestia, Kubota, Ziaja Polska, ClickMeeting, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, AZS COSA Górki Zachodnie.