Gaz pod szkłem w kambuzie. Nowe aranżacje i nowe modele płyt ceramicznych DynaCook do jachtów i kamperów
Gazowe płyty ceramiczne DynaCook Camping & Yacht są funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Wykorzystują zamkniętą komorę spalania, nie kopcą, nie dymią, nie zostawiają tłustego nalotu na meblach i są bardzo oszczędne. Działają w systemie włącz, nagrzej, wyłącz – ta cykliczność pracy palników, w połączeniu z opatentowaną precyzyjną regulacją elektroniczną i systemem akumulacji ciepła, gwarantuje bezobsługową i niezawodną pracę oraz trwałość i bezawaryjne działanie przez lata. Brak otwartego płomienia gwarantuje też bezpieczeństwo w małej przestrzeni jachtu lub kampera. Co ważne, na płytach DynaCook możemy używać wszystkich standardowych naczyń kuchennych.
Płyty DynaCook spotkacie między innymi na wybranych egzemplarzach łodzi Nimbus, a także na premierowym jachcie Delphia 11 Electric, który zaprezentowano wiosną tego roku. – Na tej jednostce możemy zamontować tradycyjną kuchenkę gazową z otwartymi palnikami lub kuchnię gazową z płytą ceramiczną – mówi Dawid Krupiński, kierownik działu konstrukcyjnego w Stoczni Jachtowej Delphia (Grupa Beneteau). – Do egzemplarza z silnikiem elektrycznym wybraliśmy model DynaCook X2 z dwoma palnikami umieszczonymi pod szkłem. Z uwagi na aranżację wnętrza i projekt kambuza, płyta firmy Dynaxo była jedyną, która spełniała nasze oczekiwania – przede wszystkim z uwagi na kompaktowe rozmiary, które pozwoliły zaoszczędzić odpowiednią przestrzeń w zabudowie. Montaż płyty DynaCook właściwie nie różni się od montażu tradycyjnych kuchenek. Komponenty niezbędne do wykonania instalacji i połączeń są jednakowe. W obu przypadkach trzeba też doprowadzić prąd zapewniający sterowanie i sprawną obsługę – dodaje Dawid Krupiński.
W Stoczni Jachtowej Delphia różnice zaobserwowano dopiero po wykonaniu montażu płyty i przeprowadzeniu testu nagrzewania powietrza w najbliższym otoczeniu. – Takie doświadczenie wykonujemy po zamontowaniu każdej kuchni gazowej. Polega ono na maksymalnym otwarciu wszystkich palników i kontroli temperatury otoczenia po upływie 10 minut. Ku naszemu zaskoczeniu, podczas pracy płyty DynaCook X2 temperatura nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z montażu osłon termicznych na tylnej ścianie kambuza. W trakcie pracy tradycyjnych kuchenek z otwartymi płomieniami temperatura otoczenia zwykle rośnie nawet do 75 stopni Celsjusza – dodaje Dawid Krupiński.
Oprócz modeli X2 i X3, firma Dynaxo zaoferuje wkrótce klientom trzeci produkt z linii Camping & Yacht: model X2 mini o zewnętrznych wymiarach 460/280 mm, wykonany w eleganckiej czerni. W porównaniu z płytą X2 jest on węższy o 85 mm i płytszy o 170 mm. To nowatorski pomysł na zamknięcie dużej mocy w niewielkiej obudowie. Pod względem gabarytów model mini jest bezkonkurencyjny – płytę można zamontować nawet 20 mm od ściany. Co ciekawe, X2 mini możemy zasilać gazem z niewielkich kartuszy (standardowe przyłącze kempingowe o średnicy 8 mm, ciśnienie: 30 mbar, praca na paliwach gazowych typu G30 (propan/butan) i G31 (propan) bez konieczności przezbrajania płyty). Na jednostkach żaglowych można dodatkowo za stosować uchwyty przytrzymujące naczynia w odpowiednim miejscu.
Szczegóły techniczne instalacji płyt DynaCook znajdziecie w instrukcji montażu. Wszelkie pytania można kierować do serwisu producenta: 606 649 549, serwis@dynaxo.pl.
Więcej na łamach nowego wydania Wiatru.
https://publuu.com/view2/287/8289/page/6
https://magazynwiatr.pl/pdf/MagazynWiatr_08_2022.pdf