Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Katamarany walczyły w Sopocie o medale mistrzostw Polski

• niedziela, 21 sierpnia 2016

W Sopocie rozegrano mistrzostwa Polski katamaranów. Przez trzy dni odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi dla wszystkich klas, mimo że pierwszego dnia warunki wiatrowe były bardzo trudne i komisja wielokrotnie musiała przestawiać trasę.

W klasie Hobie Cat 16 SPI startowała młodzież z UKS Navigo Sopot Catamaran Youth Team Poland. Pierwsze miejsce w tej klasie zajęła załoga Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, która tym wynikiem wygrała eliminacje do młodzieżowych mistrzostw świata w Nowej Zelandii. Drugie miejsce zajęli Łucja Wróblewska i Filip Ronkiewicz, a trzecie – Dominique Bohdziewicz i Anna Świtajska.

W klasie F-18 wygrała załoga Krzysztof Bassak i Piotr Siciński z YKP Warszawa, drugie miejsce zajęli Marcin Kamiński i Kaja Szulakowski z UKS Navigo Sopot, a trzecie – Michał Surowiec i Jerzy Białek, również z Navigo.

W klasie Open zwyciężyli Seweryn i Marta Krajewscy, drugie miejsce zajęli Dariusz Grzegorzek i Andrzej Więckiewicz, a trzecie – Aleksandra Jędrycza i Katarzyna Piernicka (wszyscy z UKS Navigo Sopot).

W widowiskowej klasie A, w której Polacy należą do światowej czołówki, walka o podium była bardzo zacięta. Pierwsze miejsce zajął Tymoteusz Bendyk z UKS Navigo Sopot, drugie zajął Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot, a trzecie – Chris Rashley z Royal London Yacht Club, Wielka Brytania. W tej klasie wyróżniono także trzech pierwszych juniorów: Jakuba Surowca, Marcina Badzio i Andrzeja Senkusa z UKS Navigo Sopot oraz pierwszego mastersa – Jacka Noetzel’a (UKS Navigo Sopot), pierwszego grand mastersa – Jarosława Bętkowskiego (RJKP Poznań) i pierwszą kobietę – Ewę Górską (Navigo Sopot).

Sędzią Głównym regat był Bartosz Gruszka. Organizatorem – Uczniowski Klub Sportowy Navigo. Regaty odbyły się pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego oraz pod patronatem miasta Sopot. Fundatorami nagród i poczęstunku były firmy Bryt Sails i Almar.

Za rok (19-26.08.2017) odbędą się w Sopocie mistrzostwa świata klasy A, a w tym roku – regaty Pucharu UKS Navigo Sopot, które odbędą się w dniach 24-25 września 2016. Zapraszamy!