Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Maciej Rutkowski wygrał regaty Pucharu Świata i rozpoczyna sezon od prowadzenia w rankingu PWA

• Informacja prasowa PZŻ, fot. Carter / pwaworldtour.com
  • poniedziałek, 15 maja 2023

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) w najlepszy możliwy sposób rozpoczął batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął oczywiście prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA.

– To były dla mnie chyba najtrudniejsze zawody w historii pod względem mentalnym. Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy w życiu startowałem w zawodach jako broniący tytułu mistrz świata. Po drugie, mieliśmy nienajlepszą pogodę, dużo czekania na wiatr, bardzo dużo zmiennych warunków, nieustanna rotacja w sprzęcie. Wyzwaniem było utrzymanie skupienia. Jestem przeszczęśliwy, że wszystko poszło po mojej myśli – mówi Maciej Rutkowski.

Regaty PWA przebiegają w następujący sposób. Najpierw odbywają się serie eliminacyjne (drabinka) w 8-osobowych grupach. Czterech najlepszych z każdego wyścigu przechodzi dalej aż do 8-osobowego finału. Na jeziorze Garda odbyły się 4 serie eliminacyjne. – Po wygraniu drugiej eliminacji i kilku błędach głównych rywali, wiedziałem, że kluczem będzie równe pływanie. Kilka startów miałem nienajlepszych, ale zawsze znajdowałem ten czy inny sposób żeby znaleźć się w najściślejszej czołówce. W ostatnim wyścigu wystarczyłoby 4 miejsce do wygrania regat, ale po słabym starcie na pierwszej boi byłem 7. Całe szczęście mam już trochę doświadczenia i udało mi się przebić. Finiszowałem trzeci i zapewniłem sobie zwycięstwo w całych zawodach – opisuje Maciej Rutkowski.

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje spektakularnych wywrotek i kolizji. PWA World Tour Windsurfing to cykl zawodów Pucharu Świata z udziałem najlepszych windsurferów świata w konkurencjach slalom, wave i freestyle. W ubiegłym roku mistrzem świata w slalomie został właśnie Maciej Rutkowski, który dokonał tego jako pierwszy Polak w historii.

Już 18 maja Maciej weźmie udział w regatach Defi Wind. To największe na świecie zawody windsurfingowe, w których startuje ponad 1200 zawodników. W roku 2021 Maciej Rutkowski zajął w nich 2 miejsce, a rok temu był 10. Oprócz ścigania wśród zawodowców, Maciej jest także członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie iQFoil.