Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Mistrzostwa Polski juniorów i mastersów w klasie Open Foil Race rozegrano w Pucku. Na starcie stanęło 62 żeglarzy

• Rafał Czepułkowski / FotoSurf
  • poniedziałek, 14 września 2020

Wszystkich, którzy się zaangażowali w rozwój foila w Polsce ucieszył widok młodej floty. Do rywalizacji w gronie juniorów przystąpiło 37 zawodników i 13 zawodniczek (rok temu odpowiednio: 8 i 1). Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na wysokim poziomie, bo o medale walczyli zawodnicy, którzy zaznaczyli swą obecność na czołowych miejscach Pucharu Polski seniorów. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Kamil Manowiecki, który dość niespodziewanie pokonał dotychczasowego dominatora wśród juniorów, jakim był Michał Polak. Trzecie miejsce zajął obrońca tytułu sprzed roku – Dominik Lewiński.

Na wyróżnienie zasługuje również ten czwarty w klasyfikacji generalnej Antoni Siwek, który od początku sezonu zanotował duży postęp. W rywalizacji juniorek dość pewne zwycięstwo odniosła Pola Wawrzyniak, która pokonała również doskonale żeglującą Aleksandrę Wasiewicz. Pozostałe zawodniczki miały już znaczą stratę punktową do czołowej dwójki. Pewną brązowego medalu wydawała się być Linda Falkiewicz, jednak kontuzja odniesiona jeszcze na brzegu uniemożliwiła jej start w niedzielę. Trzecie miejsce zajęła Anna Igielska.

Pasjonującą walkę o medale mogliśmy obserwować również wśród mastersów. Tu chodziło nie tylko o bezpośrednie pojedynki na wodzie, ale o wyścig z czasem. Faworytem do złota był Bartek Kwiek, zdobywca Pucharu Polski 2019. Niestety obowiązki zawodowe uniemożliwiły mu dotarcie do Pucka w czwartek. Stracił pięć wyścigów, które musiał odrobić w ciągu kolejnych trzech dni regat. Pech chciał, że w piątek wiatru było, jak na lekarstwo i odbył się tylko jeden wyścig, który wygrał Witold Dudziński, wyprzedzając lidera po pierwszym dniu zmagań Pawła Dittricha.

W weekend warunki wiatrowe się poprawiły. Wiało z zachodu szkwaliście od 10 do 20 węzłów. Bartek Kwiek żeglował prawie koncertowo, wygrywając 10 wyścigów. Czasem „prawie” robi sporą różnicę i tak też było tym razem. W wyścigu nr 12 popełnił falstart i stracił medal mistrzostw Polski. Mistrzem kraju został Pawła Dittrich, który do regat przystąpił z kontują ręki. Srebrny medal wywalczył Witold Dudziński, a brązowy – Sławomir Buchholz. Okazja do rewanżu już od piątku w Rewie, gdzie rozpoczną się mistrzostwa Polski seniorów.