Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

O’pen Skiff. Sukcesy Polaków i wzrost popularności młodzieżowej klasy

• Magazyn „Wiatr”, fot. Anna Frąckowiak
  • czwartek, 27 października 2022

Mistrzostwa świata w klasie O’pen Skiff rozegrano latem we francuskiej miejscowości Maubuisson leżącej na zachodnim wybrzeżu kraju (rejon Bordeaux). Akwenem mistrzostw było przybrzeżne słodkowodne jezioro Lac d’Hourtin-Carcans, jedno z największych we Francji. W zawodach doskonale spisali się reprezentanci Polski. W grupie U17 (53 sterników) brązowy medal wywalczył Piotr Kuźniarski z KŻ Horn Kraków. W najliczniej obsadzonej kategorii do lat 15 (153 zawodników) zdecydowanie zwyciężył Piotr Trela z Arki Gdynia, który uzyskał aż 46 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji (srebro w tej grupie zgarnął Thimothe Lesniak, żeglarz polskiego pochodzenia reprezentujący Francję). Wśród dziewcząt drugą lokatę zajęła Julianna Ponto (AZS AWFiS Gdańsk), trzecią – Aniela Frąckowiak (Arka), a czwartą – Antonina Liro (Horn). Medalistów wyłoniono po rozegraniu 14 wyścigów. Reprezentacja Polski liczyła łącznie 23 żeglarzy z siedmiu klubów: Arka, Horn, SKŻ ERGO Hestia Sopot, AZS AWFiS Gdańsk, Akademia Żeglarska Prestige, Wałecka Akademia Żeglarstwa i OKŻ Junga Olsztyn. Natomiast kadrę trenerską reprezentowali Józefa Ogrodnik, Rafał Gniadek, Włodzimierz Radwaniecki i Dominik Jonowczyk. Pełne wyniki mistrzostw znajdziecie na stronie worlds2022.openskiff.org.