Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Trzy załogi obroniły tytuły mistrzów kraju

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • poniedziałek, 1 października 2012

W trzech konkurencjach mistrzostw Polski w klasach olimpijskich załogi obroniły złote medale sprzed roku: panie i panowie z klasy 470 oraz Piotr Kula z klasy Finn. Maciej Grabowski zdobył 15. tytuł w krajowych mistrzostwach. Doskonale organizacyjny egzamin zdało Centrum Galion w gdańskich Górkach Zachodnich, które debiutowało jako gospodarz tak prestiżowych regat.

PEŁNE WYNIKI:

Przez cztery dni 177 zawodniczek i zawodników w doskonałych warunkach wietrznych rozegrało 70 biegów. W niedzielę trasa została wytyczona około 200 metrów od brzegu i cały przebieg walki, która rozegrała się w tzw. wyścigach medalowych, była doskonale widoczna z nabrzeża oraz tarasów Hotelu Galion. Ostatni dzień zmagań dla pięciu uczestników regat rozpoczął się wcześniej niż dla innych, gdyż zostali wylosowani do kontroli antydopingowej.

– Zaskoczyła nas pozytywnie frekwencja. Innych niespodzianek nie było. Jesteśmy zadowoleni z przebiegu regat. Zaprocentowało doświadczenie, które wynieśliśmy z organizacji innych imprez. Z każdą kolejną imprezą żeglarską czujemy się coraz pewniej jako organizatorzy. Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. W przyszłym roku chcemy nadal rozwijać Nord Cup, który w tym roku na starcie zgromadził około 700 uczestników, a także startować w konkursach na organizację regat pod egidą PZŻ w klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Jesteśmy otwarci również na klasy turystyczne oraz inne przedsięwzięcia żeglarskie – powiedział Maciej Olszewski, wicedyrektor AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Galion.

Ostatniego dnia w sześciu konkurencjach walczono w podwójnie punktowanych wyścigach medalowych. – To była dyskoteka – zacierał ręce Paweł Tarnowski, który pierwszy raz w seniorskiej karierze został mistrzem Polski. – Start i pełny gaz. Ot i cała polityka na taki wyścig – dodawał jeden z trenerów. Sopockiemu 18-latkowi udało się w pokonanym polu pozostawić brązowego medalistę igrzysk olimpijskich. Co prawda Przemysław Miarczyński wygrał wyścig medalowy, ale do 12. tytułu w karierze zabrakło mu punktów, które stracił przez zatrucie pokarmowe i opuszczenie dwóch pierwszych startów.

Obrona tytułu mistrza Polski wcale nie jest łatwa. Ta sztuka udała się tylko Agnieszce Skrzypulec i Jolancie Ogar (wspólnie wygrały po raz czwarty z rzędu) oraz Piotrowi Ogrodnikowi i Piotrowi Chorobie w klasie 470, a także Piotrowi Kuli. Jednak finnista do końca nie był zadowolony, gdyż miał szanse skończyć drugie z rzędu mistrzostwa z kompletem zwycięstw, a w ostatnim starcie uległ Tomaszowi Kośmickiemu, który dzięki temu został niespodziewanym wicemistrzem Polski.

– Ta seria rozpoczęła się w ostatnim biegu mistrzostw Polski 2010 roku. Potem udało mi się wygrać wszystkie wyścigi w ubiegłym roku oraz wszystkie w tych regatach. Porażka przyszła dopiero w wyścigu medalowym, a zatem zwycięska seria została zakończona na 20 starcie. Ale i tak to mój najlepszy sezon w karierze. Zająłem 6. miejsce na mistrzostwach świata i startowałem na igrzyskach – przypomina Kula, który mistrzem seniorów w klasie Finn został po raz trzeci.

Rzadkiej sztuki dokonał Łukasz Przybytek. Żeglarz AZS AWFiS wrócił na najwyższy stopień podium, złoto odebrał w klasie 49er po raz trzeci w karierze, ale za każdym razem startował z innym partnerem. – Pierwszy tytuł był z Krzyśkiem Kierkowskim, drugi z Kamilem Zwolakiem, a teraz jesteśmy najlepsi wraz z Pawłem Kołodzińskim – wyliczał sternik olimpijskiego skiffa.

Rekordzistą pod względem liczy tytułów, z tych którzy startowali w tegorocznych mistrzostwach, był Maciej Grabowski. Początkowo nic nie zapowiadało jego sukcesu, gdyż po drugim dniu regat 34-latek był dopiero szósty. Ale jednak gdyński żeglarz dokonał rzadkiej sztuki, gdyż w jednym roku został mistrzem w dwóch klasach olimpijskich. W lipcu wraz z Arkadiuszem Ornowski triumfował na Starze, a dzisiaj, ostatniego dnia regat pokonał olimpijczyka z Londynu – Kacpra Ziemińskiego. W wyścigu medalowym „Grab” był pierwszy, a zawodnik Sejk Pogoń Szczecin dopiero szósty. – To mój czternasty seniorski tytuł na Laserze, a łącznie w tej klasie, razem z juniorami i młodzieżowcami mam 23 złote medale! Na najwyższy stopień podium w tej specjalności wracam po czterech latach. Kluczem do sukcesu była spokojna i rozważna żegluga. Nie liczyłem, nie kalkulowałem, gdy były ciężkie warunki starałem się minimalizować straty, a w tych dla mnie odpowiednich walczyć o jak najlepszą lokatę – podkreśla Grabowski, który w klasie Laser był m.in. czterokrotnym medalistą mistrzostw Europy i trzykrotnie w tej specjalności startował w igrzyskach olimpijskich. W przyszłym roku spróbuje żeglować i na Starze i na Laserze, choć już wkracza w wiek mastersa.

Najlepszych seniorów i młodzieżowców w mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich dekorowali m.in. w imieniu miasta Gdańsk Adam Maksim oraz Piotr Hlavaty, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego.