Wszystkie ręce na pokład. ISSA przybliża żeglarstwo do świata osób z niepełnosprawnościami
Wyobraź sobie, że spacerujesz po marinie i spostrzegasz osobę poruszająca się na wózku inwalidzkim. Obok niej idzie druga, z białą laską. Kolejna komunikuje się tylko za pomocą gestów. Co tu się dzieje? Stowarzyszenie ISSA (International Sailing Schools Association) przygotowuje instruktorów żeglarstwa do pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Pierwsza zasada tego szkolenia: „Zanim zaczniesz uczyć innych, musisz sam doświadczyć, jak to jest”.
Zmiana perspektywy
Szkolenie instruktorów to aż 95 proc. zajęć praktycznych. Instruktorzy siadają na wózkach, zakładają opaski na oczy, wkładają stopery do uszu i próbują funkcjonować w warunkach, z jakimi na co dzień mierzą się ich przyszli kursanci. Wyobraź sobie, że musisz się poruszać po pokładzie, choć nie widzisz nic poza ciemnością. Starasz się sterować łodzią, ale komunikować możesz się tylko niewerbalnie. Każde z tych ćwiczeń uczy instruktorów nie tylko techniki, ale także empatii, zrozumienia i kreatywności w nauczaniu.
Żeglarstwo dla każdego
Ta niezwykła forma szkolenia to część szerszej działalności stowarzyszenia ISSA, które dąży do tego, by żeglarstwo było dostępne dla wszystkich, bez względu na ograniczenia fizyczne czy sensoryczne. Dzięki zaangażowaniu wielu osób powstał Sailing Instructor of Persons with Disabilities (SIPD) – czterodniowy kurs dla instruktorów obejmujący teorię, warsztaty oraz praktyczne ćwiczenia na pokładzie. Finałem szkolenia jest wspólne pływanie z osobami z niepełnosprawnościami, po którym uczestnicy otrzymują certyfikaty SIPD potwierdzające gotowość do pracy z każdą załogą.
ISSA oferuje również szkolenia dla asystentów – Sailing Caregiver of People with Disabilities. Skierowane są do tych, którzy wspierają osoby z niepełnosprawnościami na co dzień. Po dwóch dniach intensywnych zajęć zdobywają oni umiejętności pozwalające na bezpieczne żeglowanie i wspieranie załogi na wodach śródlądowych lub na morzu (w zależności od wariantu wybranego szkolenia).
Cały artykuł na łamach magazynu „Wiatr”.
https://publuu.com/flip-book/287/1805658
https://magazynwiatr.pl/pdf/MagazynWiatr_03_2025.pdf