Zapraszamy do Krakowa na Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2023. Tegoroczne hasło: „Póki żagle białe”
Nadchodzący festiwal będzie czterodniowym świętem muzyki. Będą też wspomnienia i życzenia z okazji jubileuszy artystów od lat związanych z festiwalem.
23 lutego (czwartek)
godz. 20.00, koncert „Nie idź wietrze jeszcze spać”
RADIO KRAKÓW Studio S5
Prowadzenie: Marek Szurawski
Wystąpią m.in.: Waldemar Mieczkowski Band, Mirek „Kowal” Kowalewski, Roman Tkaczyk, Marek Szurawski, Piotr Zadrożny
O radościach żeglowania na małej i dużej wodzie, igrając z wiatrem, falą i żaglami, z
ilustracją muzyczną i odrobiną poezji. Oraz z przypomnieniem, że jeśli głębiej pomyśleć, żeglowanie jest jak życie.
24 lutego (piątek)
godz. 11.00, koncert dla dzieci „Płyń morzami z szanteczkami”
KINO KIJÓW
Wystąpi zespół Klang
Do wszystkiego w życiu trzeba dorosnąć. Do prawdziwych dużych szant też. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowy śpiewnik z morskimi piosenkami dla najmłodszych. O ile łatwiej będzie teraz śpiewać! W festiwalowy piątek zespół Klang pomoże nam sprawdzić, jak to działa.
godz. 18.00, koncert „Żeglując za horyzont”
KINO KIJÓW
Prowadzenie: Mirosław Kowalewski, Zbyszek Murawski
Wystąpią m.in.: Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Arek Wlizło, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Zejman i Garkumpel, Mietek Folk Olsztyn, Groms Plass.
Jeśli już pożeglować za horyzont, to z doborową załogą. Popłyniemy na Oceany Marzeń, odkryjemy Archipelag Wspomnień i Wyspy Szczęśliwe. A niezapomniane wrażenia gwarantują prowadzący ów niepowtarzalny rejs kapitanowie Mirek Kowalewski i Zbyszek Murawski.
godz. 22.00, koncert „Terra Incognita”
Prowadzenie: The Nierobbers
Wystąpią m.in.: Trzecia Miłość, Joanna Knitter, Marta Kania, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marta Śliwa, The Nierobbers, Waldemar Mieczkowski Band, Krzysztof Jurkiewicz
W ten późny wieczór zabierzemy Was na „Nieznany Ląd”. Wspólnie będziemy odkrywać zakamarki kobiecej duszy, tak przecież związanej z morzem, jak świat długi, szeroki i stary. Twarde na pozór chłopaki odkryją wobec dziewcząt swe słabości, a żeglujące kobiety zaśpiewają o tym, co czują, kiedy rzecz idzie o Trzy Razy „M”: Morze, Mężczyznę, Miłość.
25 lutego (sobota)
godz. 11.00, koncert dla dzieci „Szanteczkowa muzyka z żeglarskiego śpiewnika”
KINO KIJÓW
Wystąpi Zejman i Garkumpel, Krzykaśki oraz gościnnie Klang.
Rodzinnie historyczne wydarzenie: wydanie przez Fundację Hals żeglarskiego śpiewnika dla najmłodszych. Podczas spotkania cała sala wraz z Zejmanem i Garkumplem, Krzykaśkami” i zaproszonymi gośćmi będzie śpiewać piosenki ze stron tego śpiewnika. A po koncercie wykonawcy będą podpisywać ów śpiewnik wszystkim, którzy wejdą w jego posiadanie.
RYNEK GŁÓWNY
godz. 14.00, Szanty pod Ratuszem
Wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu.
Szanty goszczą na Rynku Głównym od 6 lat. Szantowy happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadząc coraz większą liczbę uczestników. Szanty na Rynku to okazja do integracji. Szanty a capella w wykonaniu 40 męskich głosów z chóru „Zawisza Czarny” spowijają najdalsze zaułki uliczek Starego Miasta.
godz. 17.00, koncert „A few… years!”
KINO KIJÓW
Prowadzenie: Perły i Łotry
Wystąpią m.in.: EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Perły i Łotry, Mechanicy Shanty, Mietek Folk Olsztyn, Groms Plass
Chyba nie ma już koncertu na Shanties, gdzie nie dałoby się uhonorować czyjegoś jubileuszu. To wielka rzecz, że przez lata, wielkie nazwiska i wielkie nazwy zespołów towarzyszą nam na szantowym firmamencie. Nie inaczej będzie podczas tego koncertu. Na honorowym jubilackim tronie zasiądą: Henryk „Szkot” Czekała, Mietek Folk i Ryczące Dwudziestki.
godz. 22.00, koncert „Napijmy się rumu!”
KINO KIJÓW
Prowadzenie: Klang
Wystąpią m.in.: Banana Boat, Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Ogólnopolski Szantowy Kwartet Skrzypcowy, The Pioruners
„Napijmy się rumu” – przyjemnie jest usłyszeć taką propozycję. Zwłaszcza gdy nadarzy się jakaś sympatyczna okazja, którą warto uczcić. Zatem powtórzmy za Osiecką: „alkohol szkodzi zdrowiu, ale pomaga życiu”.
26 lutego (niedziela)
godz. 12.00, koncert pamięci Stana Hugilla „Razem bracia do lin”
KINO KIJÓW
Prowadzenie: Jacek Jakubowski i Marek Szurawski & Filip Dąbrowski
Wystąpi m.in.: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Mechanicy Shanty, The Pioruners, Perły i Łotry, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Longest Johns
Przypominamy „Ojca szantymenów”. Stan Hugill (1906 – 1992), erudyta, muzyk folkowy, marynista (malarz i pisarz) i historyk morski, znany jako Last Working Shantyman, za życia chodząca legenda morskiej Anglii i wyjątkowy człowiek, który dzięki pasji, aktywności, wiedzy i walorom charakteru sięgnął pełni życia. Od jego wizyty w Polsce, na Festiwalu Shanties w Krakowie (1986) zaczął się trwający do dzisiaj polski ruch szantowy.
godz. 16.00, koncert „Płynę dalej”
KINO KIJÓW
Prowadzenie: Marek Wikliński
Wystąpią m.in.: Banana Boat, EKT Gdynia, Groms Plass, Jan i Klan, Sąsiedzi, The Nierobbers, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, The Longest Johns
23 – 26 lutego
od godz. 22.00 koncerty „Nocne Szantowania”
Tawerna Festiwalowa „Stary Port”
Tawerna Stary Port to jedna ze scen festiwalu Shanties, to miejsce od początku towarzyszące koncertom festiwalowym. Wspólne śpiewanie szant i spotkania z wykonawcami trwają do późnych godzin nocnych.
27 lutego (poniedziałek)
Tawerna żeglarska „Stary Port”
godz. 20.00 Pożegnanie gości zagranicznych – koncert norweskiego zespołu „Groms Plass”.