ŻEGLARZ ROKU 2018

Plebiscyt magazynu „Wiatr”

Głosowanie zostało zakończone

Punt
Solmarina

Głosowanie na Żeglarza Roku 2018

Mariusz Koper

Potwierdzanie przez Facebooka

Zaloguj przez Facebook

Jeśli masz konto na Facebooku, kliknij powyżej, by oddać głos.
Zaakceptuj uprawnienia i zaloguj się do Facebooka.

Potwierdzanie przez E-mail

Wpisz adres e-mail i wyślij. Otrzymasz wiadomość z odnośnikiem do głosowania.

Zamknij

Zdobytch głosów 51.5%

głosuj

Głosować można raz w każdej dobie do 31 stycznia 2018 roku.

Mariusz Koper

Nominacja za żeglarską wyprawę dookoła Antarktydy na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej.

Po 102 dniach, 22 godzinach i 59 minutach od opuszczenia Kapsztadu, jacht „Katharsis II”, z kapitanem Mariuszem Koperem i załogą (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojciech Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński i Robert Kibart), przeciął linię mety w Hobart w Australii, okrążając po drodze Antarktydę po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Pętlę wokół kontynentu załoga wykonała w 72 dni i 6 godzin, żeglując non stop i płynąc na południe od 62. równoleżnika. To pierwszy taki wyczyn w historii światowego żeglarstwa. Został ratyfikowany przez organizację World Sailing Speed Record Council (WSSRC, certyfikat 54). Trafił również do światowej księgi rekordów Guinnessa.

Od startu 23 grudnia 2017 roku, aż do przecięcia własnego śladu 20 marca 2018 roku, jacht pokonał 12 700 mil morskich, w tym 10 400 mil po wodach Antarktydy. Później obrał kurs na port Hobart, gdzie dotarł 5 kwietnia. W trakcie całej wyprawy załoga pokonała 15 853 mile.

Mariusz Koper mówił: „Naszym głównym zadaniem było opłynięcie non stop Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej. Do tej pory było kilka prób takiej żeglugi, ale nikomu nie udało się zamknąć pętli w jednym rejsie realizowanym tak daleko na południu. Z uwagi na występujący tam lód oraz na brak możliwości schronienia w trakcie sztormów, morza otaczające Antarktydę należą do najtrudniejszych akwenów żeglownych na świecie. Podczas 15-tygodniowej wyprawy 17 razy zmagaliśmy się ze sztormami o sile od 10 do 12 stopni w skali Beauforta”.

– Dziewięcioletni jacht „Katharsis II”, mający za rufą już 120 tys. mil, w ostatnich tygodniach przechodził gruntowny remont w Auckland (Nowa Zelandia) – mówił nam Mariusz Koper pod koniec listopada. – Zakres prac był spory. Wymieniono pęknięty bom, takielunek i kabestany. Przeprowadzono przeglądy silnika, agregatu, odsalarki i ogrzewania. Na początku grudnia wyruszyliśmy do Nowej Zelandii na testy.

Jakie plany ma załoga Mariusza Kopera? – Przede wszystkim wciąż będziemy sporo czasu spędzać na pokładzie, w dłuższych i krótszych rejsach po różnych akwenach świata. Uwielbiam żyć na jachcie i zarażać tą pasją najbliższych oraz znajomych. Nie każdy rejs musi być ekstremalnym wyzwaniem, ale zwykle – także w tropikach – poszukujemy miejsc rzadko odwiedzanych. Gdy wrócimy na zimne wody, być może pokusimy się o rejs dookoła bieguna północnego.

Reklama
Spinnaker
GoPro
Code Zero