Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na drugiej pozycji. Podsumowanie finału Pucharu Świata w Santander

• 49er Team Polska, Fot. Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing
  • poniedziałek, 12 czerwca 2017

Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk) zajęła drugie miejsce w klasie 49er podczas Finału Żeglarskiego Pucharu Świata w Santander. Regaty rozegrano w dniach od 4 do 11 czerwca u wybrzeży hiszpańskiego miasta Santander. Przez pięć dni komisja przeprowadziła 13 wyścigów. 12 startów flotowych, a następnie wyścig medalowy dla najlepszych dziesięciu załóg. Łukasz z Pawłem wszystkie wyścigi ukończyli w czołowej dziesiątce. Od pierwszego do ostatniego dnia utrzymywali pozycję medalową. Metę wyścigu medalowego przecięli jako piąta załoga, co pozwoliło osiągnąć sukces i stanąć na drugim stopniu podium. Na najwyższym oraz najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Wielkiej Brytani. Złoto przypadło załodze James Peter i Fynn Sterritt, natomiast brąz załodzie Dylan FletcherScott i Stuart Bithell.

Do regat finałowych przystąpić mogły jedynie załogi, które otrzymały specjalne zaproszenie od organizatorów. By znaleźć się w wyróżnionej grupie należało być sklasyfikowanym wysoko w rankingu międzynarodowej federacji żeglarstwa World Sailing. Dodajmy, że przed finałem załoga Łukasza i Pawła zajmowała 11 miejsce we wspomnianym rankingu. Druga polska załoga 49er’a zajęła szóstą lokatę. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk /
AZS Poznań) wygrali wyścig medalowy, a w całych regatach pokazali świetny poziom. Na co dzień załogi trenują ze sobą pod okiem trenera kadry narodowej – Pawła Kacprowskiego.

Zespół 49er Team Polska uzupełnia trzecia załoga Przemek Filipowicz i Jacek Nowak (KS AZS AWFiS Gdańsk / AZS UWM Olsztyn ). Przed wyjazdem na północ Hiszpanii zawodnicy odbyli zgrupowanie w Narodowym Centrum Żeglarstwa (Gdańsk, Górki Zachodnie). Paweł Kołodziński: „Cieszymy się, że mogliśmy trenować na akwenie w Górkach Zachodnich. Pozwoliło nam to wypracować dobrą prędkość w żegludze na trudnej fali. Mieliśmy również kilka treningów na płaskiej wodzie, tuż przy Narodowym Centrum Żeglarstwa. Dzięki temu z łatwością odnaleźliśmy się w rywalizacji u wybrzeży Hiszpanii”.

Łukasz: „Regularne przecinanie linii mety w pierwszej dziesiątce pozwoliło nam zająć wysokie miejsce w regatach. Załoga James’a Peters’a nie wygrała ani jednego wyścigu, ale zwyciężyła w klasyfikacji ogólnej. To pokazuje, że można zdobywać medale systematyczną żeglugą. Bardzo cieszymy się z osiągniętego wyniku. Jest to nasz pierwszy medal Pucharu Świata. I to na podsumowanie cyklu Pucharu Świata w 2017. W tym sezonie najważniejsze starty dopiero przed nami. Wszystkie przygotowania prowadzimy pod kątem regat rangi mistrzowskiej. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 27 lipca w Kilonii, a mistrzostwa świata 28 sierpnia u wybrzeży portugalskiego Porto”.

Załoga już wcześniej zapewniła sobie miejsce w kolejnej edycji Pucharu Świata. Przystankami będą: