Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Jakub Surowiec Żeglarzem Roku

Jakub Surowiec zdobył tytuł Żeglarza Roku 2023 Magazynu „Wiatr” w 11. edycji internetowego plebiscytu

• piątek, 9 lutego 2024

Jakub Surowiec, nominowany za złoty medal mistrzostw świata katamaranów A Class, głosami czytelników zdobył tytuł Żeglarza Roku 2023 Magazynu „Wiatr”. Kuba uzyskał 51 proc. głosów. Niewiele mniej uzbierał Igor Tarasiuk nominowany za pierwszy w historii medal dla Polski zdobyty w Żeglarskiej Lidze Mistrzów. Trzecie miejsce w plebiscytowym rankingu zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki nominowani za srebrne medale mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 49er. Dziękujemy czytelnikom, którzy oddali głosy na swoich faworytów, a wszystkim nominowanym żeglarzom raz jeszcze gratulujemy wspaniałych sukcesów.

Jakub Surowiec, reprezentujący UKS Navigo Sopot, w pięknym stylu został mistrzem świata na wymagających katamaranach z foilami A Class. Regaty z udziałem 46 zawodników z Europy, Australii i Stanów Zjednoczonych rozegrano u wybrzeży Tulonu na południu Francji w połowie września ubiegłego roku. Żeglarze pięć dni rywalizowali w zmiennych warunkach – od słabych wiatrów, które ledwo pozwalały na wynoszenie kadłubów ponad wodę, po silne podmuchy budujące na akwenie spore fale. Tym samym najwięcej szans na dobre lokaty mieli zawodnicy uniwersalni, potrafiący się odnaleźć w każdych warunkach. Polak pokonał między innymi Australijczyka Stevena Brewina, który już trzy razy sięgał po mistrzowski tytuł oraz Amerykanina Raviego Parenta, który triumfował w poprzednich mistrzostwach świata. To już trzecie podium Kuby Surowca wywalczone na mistrzostwach świata A Class: brąz zdobył w Sopocie w 2017 roku, a po srebro sięgnął w Houston w 2022 roku. Warto zwrócić uwagę, że Kuba triumfował we Francji na polskim katamaranie marki Exploder, napędzanym polskimi żaglami od Bryt Sails.

Kuba przeszedł całą ścieżkę szkolenia na klasach sportowych – od optimista, przez L’Equipe, 420, 470, 29er i 49er. Żeglował także na olimpijskim katamaranie Nacra 17 (w parze z Katarzyną Goralską). Doświadczenia na katamaranie A Class zdobywa już dziewięć lat. Obecnie jest także trenerem w UKS Navigo Sopot oraz testerem sprzętu, który wytwarza firma Exploder. – Polskie katamarany zdominowały flotę A Class. Wśród zawodników, którzy na ostatnich mistrzostwach rywalizowali w grupie open (łodzie z foilami) około 90 proc. wybrało polskie konstrukcje.