Radar Quantum dla bezpieczeństwa i wygody
Rzęsisty deszcz, sztorm lub mgła utrudniają żeglugę. Załogi nie raz sięgają po rogi mgielne, by za pomocą sygnałów dźwiękowych informować o swej przybliżonej pozycji. I zazdroszczą kapitanom dużych statków obserwującym morze na wyświetlaczach swych potężnych radarów. Ale na szczęście technologia stworzona dla zawodowców, może dziś trafić także w ręce armatorów łodzi rekreacyjnych – żaglowych i motorowych. Dlatego coraz częściej instalują oni na swych pokładach anteny radarów przeznaczonych na mniejsze jednostki.
Na rynek trafiły niedawno anteny Quantum marki Raymarine. Urządzenie jest następcą radaru morskiego z technologią kompresji impulsu CHIRP. Jak zapewnia producent, Quantum wyznacza nowy standard wśród kompaktowych radarów. Antena jest niewielka – ma 50 cm szerokości i nieco ponad 20 centymetrów wysokości. Waży niewiele ponad 5,5 kg. Pracuje pod napięciem od 10 do 32 woltów, a jej cienkie kable pozwalają poprowadzić instalację nawet przez niewielkie szczeliny. Poza tym urządzenie jest ciche – wytwarza dźwięki, które nie przekraczają czterech decybeli.
Quantum jest energooszczędny – w stanie uśpienia zużywa 2W, w stanie oczekiwania 7W, a podczas transmisji 17W. Radar wykrywa obiekty oddalone do 24 mil morskich, a dobra kompresja sygnału pozwala zlokalizować nawet kajaki, boje czy skały oddalone przynajmniej 5,5 metra od urządzenia (we mgle nawet żegluga wąskim kanałem może być bardziej bezpieczna). Producent zwraca też uwagę na prostą instalacją anteny oraz łatwe połączenie z każdym urządzeniem firmy Raymarine za pomocą Wi-Fi.
W czerwcowym numerze angielskiego miesięcznika Practical Boat Owner opublikowano relację z testów nowej anteny. Dziennikarze podzielili test na trzy części: mały zasięg, średni oraz duży. W każdym radar Quantum pobił urządzenie, do którego był porównany (RD418). Szczególnie dużą różnicę zauważono podczas testów na bardzo krótkich odległościach. Quantum dawał obraz dokładniejszy i bardziej przejrzysty. Radar ma także funkcję pogodową – pokazuje deszcz i burze. W podsumowaniu artykułu na łamach Practical Boat Owner podkreślono zalety technologii kompresji impulsów stosowanej w radarach Quantum. Urządzenie jest dwa razy lżejsze od dotychczasowych anten radaru z magnetronem, zużywa o połowę mniej energii, a przy tym daje dokładniejszy obraz na krótkich i dalszych zasięgach. Dlatego sprawdzi się nie tylko na jachtach żaglowych i motorowych, ale również na łodziach rybackich.
Polskim dystrybutorem Raymarine jest firma Eljacht. Więcej o produktach tej marki na stronie www.eljacht.pl