Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Szukiel 4. w wyścigu medalowym w Miami

• Krzysztof Olejnik, Wiatr
  • sobota, 29 stycznia 2011

Zaledwie pięć polskich jachtów wystartowało w pierwszych w tym roku regatach Pucharu Świata Rolex Miami OCR. Najlepszy rezultat (9 miejsce) wywalczył w klasie Finn Rafał Szukiel (na zdjęciu), który w ostatniej chwili zdołał dotrzeć za ocean. W wyścigu medalowym Szukiel zajął 4 pozycję. W innych najlepszych biegach był 2 i 6.

Rolex Miami OCR to prestiżowe regaty klas olimpijskich. W imprezie uczestniczą słynni sternicy z całego świata. Między innymi Brytyjczyk Ben Ainslie w klasie Finn, Hiszpanka Blanca Manchon w klasie RS:X (żeglarka roku 2010), Brazylijczycy Torben Grael i Robert Scheidt oraz ich rywal z klasy Star Mark Reynolds (USA).

Polskę reprezentowało siedmiu żeglarzy. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, nasza najlepsza kobieca załoga w klasie 470, zajmowały miejsca w drugiej dziesiątce. Ukończyły rywalizację na 18 pozycji (do regat zgłoszono 24 łódki). Na Laserze nieźle radził sobie Jonasz Stelmaszyk. W stawce ponad stu łódek wywalczył 30 pozycję. W wyścigach najczęściej zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. Bartosz Rakocy (ubiegłoroczny mistrz Europy w klasie OK Dinghy) początek rywalizacji na Laserze miał niezły. Później zaliczył trzy gorsze wyścigi i nie awansował do złotej grupy. Maciej Grabowski i Łukasz Lesiński w stawce 57 łodzi klasy Star żeglowali ze zmiennym szczęściem. Najlepsze miejsca to 3, 8 i 10. Najgorsze – trzecia dziesiątka i BFD. Regaty ukończyli na 26 pozycji.