Magazyn Wiatr - portal żeglarzy i pasjonatów sportów wodnych

Za nami 4. edycja regat cyklu Polska Ligi Sterników. Zawody rozegrano na Jezioraku

• JYC / Fot. Marek Wilczek
  • wtorek, 29 sierpnia 2023

Po zwycięstwo w czwartej rundzie sięgnął Roman Ponczkowski, który pewnie wygrał trzy wyścigi. Roman jest absolwentem Akademii Regatowej, startował między innymi w mistrzostwach Polski na jachcie NFun 30. Drugie miejsce zajął Tomasz Nastaj, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego sezonu, stały uczestnik akademii i ligi organizowanych przez Jeziorak Yacht Club. Na trzecim miejscu debiutujący w Polskiej Lidze Sterników Sylwester Majewski, absolwent Akademii Regatowej, który również zwyciężył w trzech wyścigach. Tuż za podium regaty ukończył Piotr Kornacki, który na swoim koncie ma już trzy edycje Akademii Regatowej i aż siedem startów w Polskiej Lidze Sterników i NFun Grand Prix. Na czele rankingu są sternicy, którzy ukończyli akademię i kilkukrotnie startowali w regatach na jachtach NFun 30, co pokazuje, że nauka i trening przynoszą efekty.

System rywalizacji polega na tym, że cała załoga zmienia się na pozycjach w każdym kolejnym wyścigu (system rotacyjny). Sterując w jednym wyścigu, w następnym przechodzimy na kolejną funkcję, tak by każdy miał okazję przećwiczyć wszystkie pozycje: od sternika, przez trymera grota, genakera i foka, po pit. Dodatkowo, każdy zespół ma na jachcie doświadczonego trenera, który wspomaga drużynę i przede wszystkim analizuje wyścigi pod kątem błędów taktyczno-strategicznych, ale również technicznych. Jest to świetny sposób na poprawienie umiejętności regatowych. Dlatego właśnie liga jest świetnym inkubatorem żeglarstwa regatowego.

Podczas całych zawodów dominowały zmienne i słabe wiatry. Komisji udało się rozegrać 12 wyścigów. Wszystkie odbyły się na stałej trasie. W sobotę, po pierwszych siedmiu wyścigach, nie udało się wznowić regat z powodu braku wiatru, natomiast w niedzielę od samego rana można było kontynuować rywalizację. W trakcie zawodów odbyła się impreza White Jazz Party w Port 110 Iława, na której bawiło się blisko 120 osób. Jazzowa muzyka do tańca rozbrzmiewała w całej marinie, porywając wszystkich na parkiet. Dodatkową atrakcją weekendu, po zakończonych wyścigach, była możliwość przetestowania samochodów od sponsora głównego Dom Volvo, między innymi elektryczny model C40 oraz XC60. Auta robiły wrażenie na każdym, a w szczególności przyspieszenie „elektryka”.